یزدان تفنگ ندارد

105.jpgهو الصافی

به بهانه مستند یزدان تفنگ ندارد برنده اولین جشنواره عمار .

همه بدانند : ایران فقط تهران نیست
سینمای مستند را به دو دسته ، سینمای مستند سفارشی و سینمای مستند واقعی و طبیعی تقسیم می کنند که هر یک دارای وظایف و کاربردهای خاص خود هستند .بیاییم کمی عقب تر،

ابزارهای تبلیغ یک تفکر را می توان به اشکال مختلف مورد بررسی و کنکاژ قرار داد. سینمای مستند یکی از این روش هاست که مستقیما بدون هیچ نکته جانبی به اصل موضوع می پردازد اما آنچه مهم است کارگردان از این سلوک وسیری را که در پیش گرفته است چه نتیجه ای را می خواهد به بیننده و مخاطب خود انتقال دهد

آیا این پردازش و بازگویی همان چیزی است که در عالم خارج فیلم هم موجود است یا ساخته و پرداختۀ کارگردان است ؟ می توانم به خودم این اجازه را بدهم که فیلم مستند یزدان تفنگ ندارد را یک مستند واقعی بدانم یادتان بیاید مستند هیچ از گربه های ایرانی خبر ندارد را .

چند گروه جزئی خاص موسیقی را که به کل اجتماع ایرانیان تسری دادند و استفادۀ ابزاری سیاسی از آن کردند ، اینها نمونه ای از غیر طبیعی بودن بعضی از وقایع آن است یا به گونه ای بزرگ نمایی کاذب آن در کل جامعه است .

اما در یزدان تفنگ ندارد برعکس آن است اینجا از کلی به جزئی رسیدن است ، اصول منطقی در آن رعایت می شود ، ابتدا اصل موضوع مطرح می شود ، بعد از انسانهای مختلف در مکان ها و جایگاه های مختلف طرح موضوع می شود ، از عابر خیابان ، از بقال سرکوچه ، از همسایه ها سئوال می شود ، نه تنها از تهران ، از تبریز ، خامنه ، مشهد ، زاهدان .

استقرای خوبی است تا اندازه ای هم دموکراتیک ، فکر می کنم نباید از این مستند تعریف کنم . اما چرا نه ؟ اتفاقاً تعریف هم می کنم ، شکل ساختاری وقتی با محتوی ممزوج می شود انسان را به تفکر وا می دارد و این همان نقطه و هدف در یک اثر هنری است ، یعنی تفکر و رشد تعالی بخش .

البته شاید تهیه کنندگان این مستند نام واقعی این مستند را ندانند ، چون من نام این مستند را عوض کرده ام ؛ ایران فقط تهران نیست . این شعار نه تنها سیاسی است ، بلکه فرهنگی ، اجتماعی ، اخلاقی و … نیز می باشد ، ایهاالمسئولین المحترم والمحترمه ایران فقط تهران نیست ، چرا بهترین امکانات ، بهترین فن آوری ، بهترین تکنولوژی ، بهترین بیمارستان ها ، بهترین دانشگاه ها ، بهترین ها در تهرانند ، اما عدم امکانات کافی ، عدم فن آوری تهرانی و غیره در سایر شهرها و روستاهای ایرن پخش و چشمگیر است ، بر من خورده نگیرید که تهران پایتخت است و در اولویت، اما این را هم بدانید اینجا جمهوری اسلامی ایران است امکانات برای همه . اهداف این انقلاب را فراموش کرده اید ؟ رشد همه مخصوصاً مستضعفین .کنار بعضی از روستاها هفته ای یک ماشین رد می شود شاید آسفالت ندارند یا اگر دارند در طی فواصل مختلف دستخوش خرابی و نارسایی است . اما در تهران بحث منوریل است ، اگر یک شهرستانی را به تهران بیاورند نه می داند چطور سوار مترو شود نه چطور سوار BRT شود امکانات تفریحی ، پارکها ، سینماها ، امکانات ورزشی، باشگاهها و … در خیابانهای مختلف ، پل هایی که چند خروجی دارد که اگر یکی را اشتباه رفتید چند ساعت بعد می توانید سرجای اولتان باشید روگذرها ، زیرگذرها ، تونل زیرزمینی … نگوئید به من که این ها که شما گفتید همه شان مطلوب نیست ، مصرف گرایی را در پی دارد و دور شدن انسان از خودش و اومانیسم . اما سئوال همچنان باقی است این رفاه با مردم تهران چه کرده ؟ آیا مردمان تهرانی مردمانی انسان ترند ؟ بهتر می فهمند ؟ بیشتر می فهمند ؟ اینجا بحث عمومیت مردم تهران است البته که در همه جا دارای قوت و ضعف است ، اما امکانات و رفاهیات عمومی در تهران بیشتر تمرکز دارد ، خود نفس این تجمع و تمرکز عیب است ، ناعدالتی است ، القضا درخواست ها و توقعات بیشتر است ، نارضایتی ها بیشتر است ،در نتیجه اعتراضات ، اعتصابات نیز بیشتر است ، ایشان خود را نماد کل ایران می دانند . برای حادثۀ میدان کاج چقدر سروصدا شد ، باید هم می شد ، اما مانند این اتفاقات در شهرستان ها هم موجود است ، اما این کجا و آن کجا ؟ ای خدا فریاد رسی .

چرا مسئولین هوشیار نمی شوند ؟ یک ندا در تهران ، ده ها نفر در جای جای ایران ، در زاهدان ، در کردستان ، در ایرانشهر ، در شهرهای مرزی ، لطفاً مقایسه کنید . شما هم متأثر شبکه های غربی هستید واویلا . چون آن ها به این موضوعات خاص کلید می کنند شما هم؟

بله آقای مجید انصاری ، صداوسیما یک جانبه عمل می کند ، چون اگر بخواهد تمام کشته ها و شهدای مرزی و داخلی و امثال دکتر علی محمدی ، شهریاری و پدریزدانها را نشان دهد که دیگر امثال ندا محلی از اعراب ندارند . یک مرگ مجهول .تئوری پدر یزدان کجا امثال ندا کجا !

شهروند تهرانی در جایی از فیلم می گوید اگر من از این موضوع ( قتل ندا ) خبر هم داشتم باز هم نمی گویم اما شهرستانی می گوید بلند هم می گوید ، شعر می خواند ، آهنگ می زند ، بی ریا ، بی آلایش . تازه تهران بالاشهر تا تهران پایین شهر تفاوت از زمین تا آسمان است

اما مسئولین گرامی بدانید و به گوش باشید که این پروژه سرمایه گذاری هنگفت روی تهرانیان ( خاص ) را کنار بگذارید و این مردمی که به شما اعتماد کرده اند و اعتماد دارند را یک دست بخواهید و یک جور صدا کنید . در جایی از بعضی از شهروند های تهرانی می شنیدم می گفت به صورت فارسی ، آن هم لهجۀ تهرانی شده اصیل۰ که ما فقط شهری و متمدن ، آن وقت کرد و لر و عرب و گیلک شدند دهاتی [ نستجیر بالله]،

به یاد آورید لهجه و گویش پیر مرادمان را که با شیرینی خاص می فرمود:

همه از خداییم و به سوی او می رویم .

آقایان و بانوان متولی امور جامعه خودتان از کجای ایرانید که در تهران جمع شده اید ؟ و به قولی خرتان از پل گذشت حالا تهرانی شدهاید و بی خیالید ، و در مواقع خاص به یاد دیگر مردم ایران هم می افتید که ای بابا ایران ۴۰۰ شهر دارد تبریز هم دارد ، قم دارد مشهد و زاهدان دارد ، رشت دارد ، یزد و شیراز ، خرمشهر و آمل نیز دارد . جان عزیزان این بار خطا را دوبار تکرار نکنید . از یک سوراخ دوبار گزیده نشویم .

مردم را که دارید می بینید همانی اند که نشان می دهند ، ظاهر و باطن ، با همین آداب و رسوم ، ما شما را از خودمان می دانیم ، شما نیز بدانید . باهم و برای هم .

که : «ان تقوموا لله مثنی و فردی »

« ان تنصروا الله ینصرکم »

سید غلامحسن خاکزاد شاهاندشتی

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
کپچا تصویری
کارکترهایی که در تصویر نمایش داده میشوند را وارد کنید