چرا «یه حبه قند» فیلم خوبی نیست؟

1021.jpgاز زمانی كه فیلم «یه حبه قند» اكران شد، انواع و اقسام تحلیل‌ها و نقدها در مورد بد بودن این فیلم ارائه شد، بد نیست نقد زير (كه برداشتي به شدت آزاد! از همه نقدهاست) را با هم بخوانیم:

1- چون «پسند»، بازیگر نقش اول فیلم، یك دختر است و دارد عروس می‌شود و از آنجایی كه دختر، نماد ناموس است یعنی اینكه ما داریم ناموسمان كه همان مام وطن است را دو دستی بزك می‌كنیم كه بدهیم عروس خارجی‌ها بشود و این خیلی بد است و نشان از خودفروختگی كارگردان دارد و اگر كارگردان آدم خوبی بود باید پسند را پسر انتخاب می‌كرد یا اینكه مثلا ما یك داماد می‌فرستادیم خارج كه با یك دختر خارجی وصلت كند یا یك دختر خارجی می‌آوردیم ایران كه یعنی ما داریم با مام وطن فرنگی‌ها وصلت می كنیم!

2- درست است كه الان مردم را ترغیب به بچه دار شدن می‌كنیم، ولی خانواده درون فیلم یك خانواده‌ي پر جمعیت است و آنها آن زمانی كه همه مسئولین فریاد می‌زده‌اند كه "دو تا بچه كافیه"، همین‌طور بی‌توجه به صلاح و خیر مملكت بچه‌دار شده‌اند و آدم‌های بد و ضد میهنی هستند و كارگردان هم كه این آدم‌های بد را به اینقدر خوب در نظر ما جلوه می‌دهد، آدم بدی است و ما نباید فیلم یك آدم بد را ببینیم.

3- چون زن دایی كه نماد نسل گذشته است، فراموشی گرفته و نمی‌داند دارد ركعت چندم نمازش را می‌خواند و یك بچه را مامور كرده‌اند كه حواسش به نماز او باشد و این یعنی اینكه دین از چهره جامعه رخت بربسته و نسل گذشته كه باید دین مراقب دین و ایمان نسل جدید باشند، حواسشان به خودشان هم نیست و این خیلی بد است و تازه یك نفر هم (روحانی فیلم) كه توی فیلم دارد نماز می‌خواند، وقتی بین یك دختر و پسر قرار می‌گیرد و حواسش به نمازش نیست و به جای اینكه بماند كه با نمازش كه همان نماد دین است مانع ارتباط آن دختر و پسر بشود، آن اتاق را ترك می‌كند.

4- چون این فیلم باعث می‌شود كه مردم تا آخر عمرشان وقتی می‌خواهند قند بخورند بترسند و مدام به فكر مرگ و مردن باشند و این خیلی بد است چون آدم اگر به فكر مرگ باشد، دیگر شاد نیست و جامعه به جامعه‌ای غمگین تبدیل می‌شود. ضمناً این فیلم ضربه‌ي مهلكی به صنعت تولید قند كشور زده است و فروش كارخانه‌های قند به شدت كاهش پیدا كرده است.

5- این فیلم از آنجایی كه فیلم خوبی است، فیلم بدی است. چون كارگردان یك فیلم خوب ساخته و با فیلم خوبی كه ساخته، و سطح ذائقه‌ي مردم را ارتقا داده است و مردم دیگر به ساخته‌های دم دستی و سطحی دیگر كارگردانان سینما توجه نمی‌كنند و سینما و گیشه با یك ركود بد در فروش مواجه می‌شود. ضمناً به همین علت كه فیلم خوبی است، آدم مجبور می‌شود بیشتر از یكبار این فیلم را تماشا كند كه خب اگر برود سینما، باعث زیاد شدن مخارج خانواده می‌شود و اگر سی دی آن را بخرد و مدام تماشا كند، باعث اسراف در مصرف برق و استهلاك تلویزیون و دستگاه ویدئو می‌شود.

6- چون اگر ما هم مثل بقیه بگوییم این فیلم، فیلم خوبی است، آنوقت دگراندیش و متفاوت جلوه نمی‌كنیم. تاثیری كه ساز مخالف زدن در بر سر زبان‌ها انداختن نام انسان دارد، تعریف و تمجید كردن از كاری كه شایسته تعریف و تمجید است، ندارد.

رضا احسان پور

دیدگاه ها

واسه آقای احسان پور آرزوی موفقیت دارم ولی فکر کنم ایشون کلا نقد فیلم رو بیخیال بشن واسه جامعه ی سینما خیلی بهترهاگه خواستن ادامه بدن پیشنهادم اینه که مغزشونو بفرستن زیمناستیک بعد بیان و نقد کنن

باتشکر

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
کپچا تصویری
کارکترهایی که در تصویر نمایش داده میشوند را وارد کنید