طلا را مي‌كشيم پايين شديد اللحن!

0_0.jpgمرده شوي اين اقتصاد جهاني را ببرد كه از بس وضعيتش قاراشميش است، اقتصاد سالم ساير بلاد كبيره و صغيره عالم را هم بشدت تحت تأثيرات منفي خود قرار مي‌دهد؛ بس كه افتضاح مديريت مي‌شود. خيرشان كه به ما نمي‌رسد.

سعدي بعدي: زنبور درشت غرب لاجون را گوي/ قلدر، چو عسل نمي‌دهي نيش مزن!

در همين راستاي به هم ريختگي مزاج اقتصادي غرب است كه در مملكت ما نيز چند ماهي است به طور بي سابقه‌اي قيمت سكه و طلا همين طور هي دارد براي خودش مي‌رود بالا. طوري كه گويي خيال پايين آمدن هم ندارد و آن بالا خوش مي‌گذرد. اما خوشحاليم عرض كنيم كه كور خوانده است. الحمدلله مسوولان بانك مركزي به شدت بيدارند و شب‌ها اگر در ميرداماد از كنار ساختمان بانك مركزي عبور كنيد، حتما مشاهده مي‌كنيد كه چراغ‌هاي بسياري از اتاق‌هاي اين ساختمان روشن است. آري، آنها در اين مدت بيكار ننشستند و بشدت در حال تدوين و تزريق بدون درد و خونريزي يكسري سياست‌هاي حساب شده‌اي بودند كه عنقريب قرار است در بازار طلا پياده شود.

پارازيت: ببينيم و تعريف كنيم!....(اين جمله مزخرف بيخود را يك آدم ناواردي از خودش پراند كه اگر مي‌فهميديم كار كدام شيرپاك خورده‌اي بود، چنان في‌المجلس گوشمالي‌اش مي‌داديم كه ديگر هوس نكند پابرهنه وسط عرايض معقول ما بپرد. انگار كه بلاتشبيه گِل لگد مي‌فرماييم!)

رئيس كل بانك مركزي ــ محمود بهمني ــ كه هفته گذشته از آغاز عرضه نامحدود سكه طلا و ارز به بازار خبر داده بود، اما تا به اين امروز از آن خبري نشد؛ در تازه‌ترين اظهارنظر خود به ضرس قاطع اعلام كرد كه: «قطعا بانك مركزي با برنامه‌ريزي‌هاي خود در هفته جاري، قيمت سكه و ارز را به وضعيت عادي و مناسب برخواهد گرداند و سكه طلا چنان به حد كافي در بازار عرضه خواهد شد كه قيمت آن به سطح جهاني اش برسد.»

راهكار‌هاي بيشتر: هرچند كه ممكن است همين برنامه تزريق سكه طلا از سوي بانك مركزي، ظرف سه سوت باعث پايين كشيده شدن قيمت كاذب سكه شود؛ اما محض احتياط و محكم‌كاري بيشتر؛ ما نيز به سهم خود چند راهكار نه چندان پيچيده را در حاشيه تقديم مي‌كنيم. باشد كه در پايين كشيدن طلا و سكه وارز مفيد و مؤثر واقع شود. تقديم با عشق:

1ـ تزريق سرپايي مهريّه: تمامي خانم‌هاي ازدواج كرده، دست در دست هم نهند به مهر و با به اجرا انداختن مهريه‌هاي خود و تزريق آن در بازار طلا، هم به زندگي گرم خود با شوهرشان سروسامان بيشتري دهند و هم از اين رهگذر، در پايين كشيدن نرخ پوشالي طلا و سكه، با دولت همدلي و همراهي كنند. از قديم‌الايام در فرهنگ اصيل ما يك اصلي بوده است كه مي‌گفته است: همسايه‌ها ياري كنيد، تا من شوهرداري كنم!

2ـ قدغن كردن سكه‌خري: تمامي ملت از همين امروز با خودشان (و به اتفاق همسرمكرمه شان) عهد و پيمان سفت و سخت ـ كه مو لاي درز آن نرود ـ ببندند كه تا اطلاع ثانوي از خريد هرگونه مسكوكات و مشكوكات به طلا بشدت پرهيز نمايند و عجالتا براي هديه دادن از چيزهاي ارزشمند ديگري استفاده كنند كه داراي قيمتي همطراز مي‌باشد. مثل زعفران و پسته و گوشت و مرغ و....امثالهم!

3ــ سكه نگرفتن هنرمندان: حالا كه تمام آحاد ملت قرار است در راستاي پايين كشيدن قيمت طلا كمر همت ببندند؛ بر جميع عزيزان هنرمند زيبنده است كه عجالتا از گرفتن سكه به عنوان دستمزد حضور در برنامه‌هاي مردمي اجتناب ورزند و اگر كسي به زور خواست چيزي بدهد، همانجا سكه يك پولش كنند. اين وسط البته شاعران استثنا مي‌باشند. بعضا با سكه بيشتر ذوقشان گل مي‌كند و نبايد جلوي پيشرفت قافله ادبيات مملكت را گرفت. باز هم البته هرچه قائم مقام شعرِ مستقر و مستتر در وزارت فخيمه ارشاد بفرمايند. در دايره ‌ارشاد، ما نقطه پرگاريم!....

رضا رفيع

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
کپچا تصویری
کارکترهایی که در تصویر نمایش داده میشوند را وارد کنید