روز جهاني تخم مرغ!

0_0.jpgما تا به حال، روزهاي جهاني زيادي را با همين دو گوش و چشم خود شنيده و ديده بوديم؛ مگر «روز جهاني تخم مرغ» عزيز كه اين خود البته نشان از حساسيت استراتژيك و جايگاه سوق‌الجيشي اين محصول صادراتي دارد؛ محصولي كه در بدو امر از ناحيه مرغ و سپس از سوي وزارت بازرگاني صادر مي‌شود. از قرار معلوم چون فعلا وسع ما به خود مرغ نمي‌رسد و نمي‌صرفد كه برايش روز جهاني برگزار كنيم؛ از سر قناعت ـ و به نشان علاقه جزء به كل ـ به گراميداشت روز جهاني تخم مرغ بسنده كرديم. با راست و ريس شدن اوضاع ارز و طلا و هدفمند شدن يارانه‌ها ان‌شاءالله روز جهاني مرغ را نيز به‌رغم پاره‌اي كارشكني‌هاي بيگانگان و تحريم‌هاي تخم مرغي آنها برگزار خواهيم كرد.

تك مضراب: تا كور شود هر آن كه نتواند ديد!...

به همين مناسبت، ديروز كه از هر جهت 17 مهربود، در يك حركت نمادين، در برخي مدارس زنگ صبحانه با تخم مرغ نواخته شد و طي آن اقدام به توزيع ساندويچ تخم مرغ در ميان محصلين شد كه با استقبال خيل عظيم دانش‌آموزان كوشا و مستعد مواجه گرديد و اين خود نشان از دريافت و درايت بالاي جامعه دانش‌آموزي ما و درك درست آنها از شرايط كنوني دارد. به هر حال، تخم مرغ نياز به تبليغ دارد. اين نكته ظريف را خود مرغ نيز در جريان است. چنان كه براي گذاشتن يك تخم، كلي سروصدا مي‌كند كه عموما به تاييد كارشناسان، جنبه تبليغاتي و پروپاگاند تجاري دارد.

شاعر كارشناس:

صد دُر صدف دارد و دم بر نمي‌زند

يك تخم مرغ دارد و فرياد مي‌زند

در همين راستا دكتر طلاكش، دبير ستاد كشوري ترويج مصرف تخم مرغ، در يك نشست خبري در همين زمينه، با بيان اين كه شعار جهاني امسال ما عبارت عميق و چند لايه«هر انسان سالم يك تخم مرغ در روز» است؛ اعلام كرد كه چون تخم مرغ، يكي از كامل‌ترين، ارزان‌ترين و فراوان‌ترين غذاي پروتئيني است كه پس از شير [البته از نوع خوردني‌اش]، جايگاه دوم را دارد؛ ايران نيز با تشكيل اين ستاد قصد ترويج مصرف اين پروتئين اقتصادي و باكيفيت را در سبد غذايي مردم هميشه در صحنه دارد. ظاهرا وزارتخانه‌هاي جهادكشاورزي، بهداشت و آموزش و پرورش، سازمان صدا و سيما، ميادين ميوه و تره‌بار و همچنين برخي از تشكل‌هاي خصوصي از اعضاي اصلي ستاد كشوري ترويج مصرف تخم مرغ مي‌باشند كه ما همين‌جا به همه اين اعضاي دلسوز و زحمتكش از صميم دل خسته نباشيد عرض مي‌كنيم.

جايگاه حساس تخم مرغ: علاوه بر آنچه كه در جهت تبيين موقعيت استراتژيك تخم مرغ در بالا عرض شد، در پايين نيز به صورت فشرده به مواردي ديگر اشاره مي‌شود كه حاكي از اهميت تخم مرغ در جامعه دارد:

1ـ تاثير بر جنبش دانشجويي: تمام كساني كه تحصيلات عاليه داشتند و دارند، كلّهم اجمعين با تمام وجودشان (بخصوص ناحيه معده) لمس كردند كه تخم مرغ ـ كه جانم فداي او ـ اصلي‌ترين غذاي آنها را بخصوص در وعده‌هاي صبح و شام تشكيل مي‌دهد؛ به گونه‌اي كه اگر نباشد(تخم مرغ را عرض مي‌كنيم)، دانشجوي بلاتكليف بي‌غذا مي‌ماند يا عزا مي‌گيرد كه چي بخورد كه در آن تخم مرغ نباشد. فلذا كمبود تخم مرغ، تاثير منفي بر سير تحصيلاتي و تحقيقاتي وي دارد و جلوي رشدش را از بيخ مي‌گيرد تا چه رسد به كارهاي فوق برنامه از قبيل جنبش دانشجويي و از اين جور چيزها!

2ـ عامل توسعه غذايي: برخلاف برخي مواد غذايي كه فقط در چند شكل محدود قابل پخت و پز هستند؛ خوشبختانه تخم مرغ از ظرفيت بالايي در اين جهت برخوردار است. با وجود گرم تخم مرغ، غذاهاي بسيار متنوعي مي‌توان از آب در آورد كه اگر فقط بخواهيم نام ببريم، مثنوي هفتادمن كاغذ مي‌شود و اين يعني اجراي عيني و عملي «طرح توسعه غذايي در كشور» كه بحمدالله مورد تاييد مسوولان مملكتي نيز مي‌باشد. مگر طرف بنا به دلايلي با اصل تخم مرغ و جايگاه حساس آن مشكل داشته باشد كه تكليفش روشن است.

رضا رفيع

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
کپچا تصویری
کارکترهایی که در تصویر نمایش داده میشوند را وارد کنید