برترين بازي‌هاي رايانه‌اي با هويت ايراني

1286.jpgبرترين بازي‌هاي رايانه اي با هويت ايراني عبارتند از:
1. رانندگي در تهران، اولين مجموعه بازي مبتني بر فناوري ايراني است که با هدف آموزش فرهنگ ترافيک در محيط شبيه سازي شده شهر تهران ساخته شده است.
2. لطفعلي خان زند که در سال 1386 ساخته شده و به عنوان برترين بازي دومين جشنواره رسانه‏هاي ديجيتال انتخاب شد.
3. مأمور ويژه؛ در اين بازي، بازيکن در جايگاه يک مأمور ويژه، ابتدا خودروي خود را انتخاب مي‏‏کند و در مراحل بعدي، با کمک اين خودرو، به دنبال تعقيب و گريز در مرزهاي شرقي، قاچاقچيان را دستگير مي‏‏کند.
4. مسابقات خياباني؛ مسابقات خياباني، يک بازي سه بعدي در گونه «ژانر» و شبيه اتومبيل راني است که بازيکن را در نقش يک راننده علاقه مند به مسابقات خياباني قرار مي‏‏دهد و اتفاقات و مسابقات متنوع در برخي نقاط تهران بزرگ، او را به يک راننده حرفه اي تبديل مي‏‏کند.
5. قطار بازي‌ها؛ نرم افزار قطار بازي‌ها، شامل 8 قسمت و متشکل از بازي‌هاي مختلفي، اعم از مسابقات الاغ سواري، باغ سحرآميز، تيراندازي، گرگم به هوا، دوتايي‏ها، پازل، نقاشي و کارتون است.
6. فرهنگ ترافيک؛ بازي دوبعدي فرهنگ ترافيک با نمايي از خيابان‏هاي اصلي اصفهان، در ابعاد مختلف، به آموزش
مقررات راهنمايي و رانندگي مي‏‏پردازد.
7. پايان معصوميت؛ «ارشک»، شخصيت اصلي اين بازي، يک مهندس است که در يک کارخانه پتروشيمي درنزديکي عراق کار مي‏‏کند، وي در حالي دوست خود را در حمله هوايي جنگنده‏هاي عراقي از دست داده، تصميم مي‏‏گيرد از چنگ نيروهاي عراقي فرار کند و در همين حال با ليلا که يک باستان شناس است و در جست‌وجوي بناهاي تاريخي ايران است، آشنا مي‏‏شود و... اين بازي به عنوان برترين بازي المپيک بازي‌هاي رايانه‌اي WCG شناخته شده است و در عين حال موفق به کسب 5 جايزه از نخستين جشنواره رسانه‏هاي ديجيتال شده است.
8. والفجر 8؛ بازي رايانه اي والفجر8، يک بازي استراتژيک و برگرفته از 8 سال دفاع مقدس در مناطق جنوب ايران است.
9. نجات بندر؛ اين بازي به بخشي از تاريخ ايران در زمان جنگ جهاني دوم و بيان ضرورت دفاع از ميهن مي‏‏پردازد.
10. بهشت بازي؛ يک مجموعه بازي با محتواي مذهبي است که براساس داستان‌هاي قرآني، تاريخي و روايات، ساخته شده است.
11. سفرهاي ايران‌گردي پويا و خپل؛ پويا پسري است که در آينده مي‏‏خواهد بازرگان شود و به همين دليل، به همراه بازرگاني به سفر مي‏‏رود، وي در اين سفر، به دلايلي از قافله جا مي‏‏ماند و تنها مي‏‏شود؛ پس تصميم مي‏‏گيرد که به تنهايي سفر خود را به دور ايران ادامه دهد.
12. حسني و لوبيا سحرآميز؛ اين بازي براساس داستان حسني تنبل ساخته شده است؛ با اين تفاوت که حسني اين بازي در ابتداي مسير تغيير و تکامل قرار مي‏‏گيرد و با استفاده از سيب‌هايي که مادرش در مسير قرار داده، راه تعالي و خود سازي را مي‏‏پيمايد. اين بازي، دو جايزه را در نخستين جشنواره ملي رسانه‏هاي ديجيتال از آن خود کرده است.
13. انرژي هسته‌اي؛ بازي رايانه‌اي انرژي هسته‌اي با عنوان عمليات ويژه، يک بازي سه بعدي است که طي آن، يک عمليات نظامي براي آزادي دانشمندان انرژي هسته‌اي ايران، به تصوير کشيده شده است.
14. عصر پهلوانان يا شاهنامه؛ اين بازي، نخستين بازي رايانه‌اي در جهان است که براساس آموزه‏ها و داستان‌هاي اساطيري شاهنامه فردوسي ساخته شده است. بازي عصر پهلوانان که در سال 87 ساخته شده، در جشنواره رسانه‏هاي ديجيتال به عنوان بازي برگزيده، انتخاب شد.
15. سرزمين گم‌شده؛ بازي رايانه‌اي سرزمين گم شده، با برداشت از سريال شب‏هاي برره ساخته شده است و جريان آن از اين قرار است که پدر و مادر «اميد» شخصيت اصلي بازي، موفق به کشف فرمول غني سازي نخود مي‏‏شوند.11
اغلب توليدکنندگان بازي در خاورميانه، الگوبرداري از غرب را برنمي تابند و سعي دارند بازي‏هاي خود را به شيوه اي کاملاً متفاوت، طراحي کنند.
حزب الله لبنان اقدام به طراحي و ساخت يك بازي رايانه اي كرده كه در آن، قهرمان بازي يا همان كاربر رايانه، يك رزمنده حزب اللهي است كه براي نجات اسيران حزب الله به قلب اسرائيل يورش مي‏‏برد و سرانجام، اسيران خودي را آزاد مي‏‏كند.
رژيم صهيونيستي اين بازي را تحريم كرده و اعلام كرده است كه اگر كشوري اين بازي را خريداري کند، اسرائيل بي‌درنگ، روابط خود را با آن كشور قطع مي‏‏كند.
جيم روسيگنول، يکي از محققان اين پروژه مي‏‏گويد: اين مطالعات نشان مي‏‏دهد که محققان، درک درستي از بازي‏هاي رايانه‌اي و تأثير آنها بر انسان‌ها ندارند.

سيدغلامحسن خاکزاد شاهاندشتي

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
کپچا تصویری
کارکترهایی که در تصویر نمایش داده میشوند را وارد کنید