اعتدال را تعریف کنید

2303.jpgاعتدال خیلی چیز خوبی است. ما باید در زندگی خود اعتدال داشته باشیم. آدم های اعتدال دار خوب هستند. شاعر درباره اعتدال می فرماید: «از اعتدال خارها گل می شود». پدرم می گوید ما مردان اگر بتوانیم در زندگی زناشویی اعتدال را رعایت کنیم، مجوز خواهیم داشت که به جای یکی، چهارتا همسر دائمی بگیریم و حالش را ببریم. او می گوید کارخانه های خودروسازی ما هم خیلی به اعتدال فکر می کنند چون در تولید ماشین های خود از نایلون زباله به جای ایربگ و از حلب روغن نباتی به جای آهن استفاده می کنند تا تعداد میّت شدگان تصادف ها زیاد شود و اعتدال میان تعداد موالید و فوتی ها رعایت شود. پدرم اعتقاد دارد که بازاریان و کسبه ما هم خیلی اعتدال دوست هستند. آن ها تا می فهمند که قرار است قیمت کالایی زیاد شود، سریع یک عالمه از آن چیز را می خرند و در انبارهای بزرگشان جمع می کنند تا میان مردم، اعتدال در نداشتن آن جنس و کالا حفظ شود.

او می گوید بعضی از نمایندگان مجلس بیشتر از بقیه مردم اعتدال دار هستند. آن ها آنقدر اعتدال دارند که در تمام رای گیری های صحن مجلس، اگر در مرخصی یا خواب ناز نباشند، همیشه رای معتدل یا همان ممتنع می دهند تا خودشان را مدیون خلق خدا نکنند. پدرم می گوید دولت قبلی ما هم خیلی اعتدال داشت چون در یک خط حرکت می کرد و فقط کاری را که خودش دلش می خواست انجام می داد و به حرف هیچکسی هم گوش نمی کرد. تازه هرکسی که اعتدالش با اعتدال او یکسان نبود را با داس درو می کرد تا اعتدال یکسانی در جامعه برقرار باشد. پدرم در مورد دولت جدیدمان چیزی نگفت و سکوت کرد ولی من خودم شنیدم که دولت جدیدمان اسمش دولت اعتدال است و آمده تا آب و هوای سیاسی اقتصادی کشور را معتدل کند. تازه خودم دیدم که دولت جدید با خودش کلید دارد و برای اولین بار می خواهد به جای لگد، سنجاق سر، تبر و تی ان تی، از کلید برای باز کردن قفل های بسته کشورمان استفاده کند.

ما از این انشا نتیجه می گیریم که اعتدال خوب است و همه مردم و مسئولین ما اعتدال را دوست دارند و اعتدال انواع مختلفی دارد و هرکسی تلاش می کند یکجوری اعتدال را رعایت کند و ما باید منتظر باشیم تا ببینیم نتیجه اعتدال با طعم تدبیر و امید و کلید چه خواهد شد. این بود انشای من...

سعید ترشیزی

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
کپچا تصویری
کارکترهایی که در تصویر نمایش داده میشوند را وارد کنید